KONTAKT


ENDOSKOPIA KAPSUŁKOWA

Endoskopia kapsułkowa (PillCam Endoscopy) jest nowym, rewolucyjnym, nieinwazyjnym badaniem jelita cienkiego.

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne mogą być zlokalizowane w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż nie jest ono dostępne badaniem gastroskopowym ani kolonoskopowym. W chwili obecnej enoskopia kapsulkowa jest uznawana za badanie z wyboru do oceny zaburzeń jelita cienkiego.

Kapsułka PillCam™ SB jest urządzeniem wielkości tabletki multiwitaminowej (11x26mm), zawiera zminiaturyzowaną kamerę cyfrową.

Kapsułka jest połykana przez pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy dzięki jego naturalnym ruchom perystaltycznym. W tym czasie kamera znajdująca się wewnątrz kapsułki wykonuje liczne zdjęcia jelita cienkiego (2 zdjęcia na sekundę, czyli 50 tysięcy zdjęć w czasie 8 godzin trwania badania). Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem fal radiowych, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa.

Badanie trwa 8 godzin, ponieważ tyle wynosi żywotność baterii zasilających kapsułkę. W tym czasie pacjent może wykonywać swoje codzienne czynności. Po upływie tego czasu uzyskane dane są przekazywane z rejestratora do stacji komputerowej, a oprogramowanie RAPID® przetwarza je na obrazy wideo, które są następnie oglądane i analizowane przez lekarza. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania jest wydalana z organizmu w sposób naturalny.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć film na ten temat: