KOLONOSKOPIA
Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Kolonoskopia jest zwykle wykonywana w szpitalu, lub w Specjalistycznym Ośrodku Chirurgicznym (Surgi Center) w przeznaczonym do tego pokoju zabiegowym. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na ekran telewizyjny. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem. Badanie jest uważane za bardzo bezpieczne i jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym.
Kolonoskopia może być przeprowadzana w celach diagnostycznych, jak na przykład u pacjentów cierpiących na chroniczne bóle brzucha, biegunki, zatwardzenia czy też krwawienia z przewodu pokarmowego.
Jeżeli lekarz podczas badania zauważa zmiany, może wykonać biopsję, którą przesyła do badania histpatologicznego. Znajdowane polipy (małe narośla na błonie śluzowej) zwykle usuwa się podczas badania. Większość polipów ma character łagodny, ale określane jest to dopiero po badaniu mikroskopowym. Usuwanie polipów jest ważnym elemetem zapobiegania rakowi jelita grubego.
W przypadku krwawien z przewodu pokarmowego, miejsce krwawienia może być zidentyfikowane podczas kolonoskopii i ostrzyknięte specjalnymi preparatami obliterującymi lub skoagulowane. Czasami, jeżeli krwawienie jest aktywne, zakłada się małe metalowe klipsy.
Kolonoskopia jest zalecana u wszystkich pacjetów powyżej 50 roku życia, jako badanie prewencyjne, celem wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego oraz stanów przedrakowych tak zwanych polypów.
Ocenia się, że około 150,000 nowych przypadków raka jelita grubego jest wykrywana w Stanach Zjednoczonych i około 50,000 ludzi rocznie umiera z tego powodu. Regularne badanie kolonoskopowe przeprowadzane co 5-10 lat może uratować życie około 30,000 ludzi.